High Commission of the Republic of the Fiji Islands

United Kingdom

 About Us
Home About Us Contents Search Feedback Consular Services Investing in Fiji

 

           

Staff
Photo Gallery

HISTORY OF THE MISSION

             When Fiji gained independence on 10 October 1970, it set up three Foreign Missions, viz., London, New York and Canberra.  The Fiji High Commission (to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) was situated at 25 Upper Brook Street, off Park Lane, before the government purchased its own property at the current address in April, 1976.  The present facilities were officially opened on 3 May, 1976, by the Hon. Ratu Josua B. Toganivalu, then Minister for Agriculture, Fisheries and Forests.

             The following have headed the London Mission in the last 33 years:

 1.         H.E. Sir Josua Rabukawaqa,                                      Oct. 1970 May 1976

2.         H.E. Mr. Joseph D. Gibson,                                         20/7/76 06/04/81

3.         H.E. Ratu Josua B. Toganivalu,                                  05/05/81 19/04/85

4.         H.E. Mr. Sailosi W. Kepa,                                            Oct. 1985 Jan. 1988

5.         H.E. Brigadier General Ratu Epeli Nailatikau,         26/05/88 July, 1996

6.         H.E. Mr. Filimone Jitoko,                                            16/08/96 Dec. 2001

7.         H.E. Mr. Emitai L. Boladuadua,                                  16/12/02 to date

             Mr. E. L. Boladuadua is also accredited as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the following countries/states: 

        Ireland

        Denmark

        Germany

        Holy See

        Israel

        Egypt 

and the following international organisations: 

International Sugar Organisation, International Maritime Organisation, Multinational Forces and Observers (HQ in Rome) and the Commonwealth Secretariat. 

            Other officers who have worked in the London Mission include:

Mr. Kenneth R. Bain (Deputy HC, Oct. 70 May 75), Mrs. Akanisi Dreunamisimisi, Mr. Odhaji Bhai, Mr. Joseph D. Gibson (Dep. HC, Sept. 1974 to July 1976), Major Jekesoni B. Takala (Dep. HC, July 76 - Aug. 79), Mr. P.K. Mishra, Mr. Josaia Maivusaroko, Mr. Emori Tudia, Ratu Isoa Gavidi, Mr. Munesh Sahadeo, Mr. Musuka Tabete, Mr. Esira Rabuno, Mr. Ambika Prasad, Mr. John Tevita, Mr. D. Jogia, Ms. Taufa Vakatale, (Dep. HC, Feb. 80 March 83),  Mr. Sung Kangwai, (Fiji Sugar Marketing rep. 1974-84; April 88 March 2003), Mr. Raj Kumar, Mr. Kaliopate Tavola, (FS Marketing rep. 84-88), Mr. S.U. Kitione, Mr. Gyani Nand, (Dep. HC, Jan. 86 Nov. 89), Mr. Sukulu Maraiwai, Mr. Ian Perks, Mrs. Luisa Waqanika, Mrs. L. Vakatawa, Mr. Onisivoro Vuniyaro, Mr. Jone Vukikomoala, Mr. Solo N. Mara.

 

fijihighcommission@btconnect.com with questions or comments about this web site.